Pracovat z Domova, Coworkingu, nebo z Internetové kavárny v Praze?

Stále více a více lidí si uvědomuje že přichází změna stylu a místa práce, určité trendy se čím dál více rozmáhají a nikdo proti tomu nic nezmůže. Možnosti výběru místa práce se stále rozšiřují a lidé si mohou vybrat co jim nejvíce vyhovuje.

Je Praha dobrým místem pro Digitální Nomády?

Praha se stala skvělým místem se skvělou komunitou místních a cizinců, kteří přišli kvůli obrovské poptávce po pracovní síle a také těch kteří se rozhodli pracovat na dálku.

Místa které si lidé co pracují na dálku vybírají jsou:

  • Z DOMOVA
  • Z KAVÁRNY
  • Z COWORKINGU

Práce z domova

Tuto možnost využívají nejvíce samostatní podnikatelé a začínající freelanceři. Největší výhoda práce z domova je ta nejočividnější – šetření peněz. Spousta lidí jsou noční sovy a pracjí rádi v noci, pro ně je práce z domova nejlepší možost, i přes to že některé coworkingové prostory jsou otevřeny 24 hodin denně (ve skutečnosti je tato možnost velmi vzácně využívaná). Někteří lidé rádi pracují z domova protože se nedokáží soustředit když jsou obklopeni ostatními lidmi.

Práce z domova se může zdát jako perfektní možnost, ale pokud by to tak doopravdy bylo tak by tu nebylo tolik coworkingových prostor jako jich tu teď je. Problém s dlouhodobou prací z domova je to že člověk po čase ztratí počáteční produktivitu, nebude se moci tolik soustředit a bude se cítit odloučen (kvůli menšímu množství sociální interakce). Alespoň pro většinu lidí je lepší nemíchat na jednom místě bydlení a práci. 

Photo credit: Dejan Krsmanovic

Práce z kaváren v Praze

Ve větších světových městech (hlavně ve Spojených Státech), určité kavárny se stále více a více přizpůsobují tomuto novému životnímu stylu. Jas skoro nemožné najít místo, které nemá připojení na Wi-FI a je stále více a více obvyklé, že kavárny mají dostatek zásuvek a dalšího vybavení pro práci.

Hlavní výhodou a zároveň nevýhodou je element překvapení v těchto kavárnách. Většina lidí co přijde do kaváren tam nejsou kvůli práci, ale aby se setkali s dalšími lidmi a aby se dobře pobavili. Nikdy nevíte s jakým typem prostředí se tam setkáte. V jednu chvíli může mít perfektní atmosféru pro vaší práci a za chvíli se může objevit skupinka hlučných lidí a vaše koncentrace se vypaří. 

Další podvědomý problém s kavárnami je “kolik bych toho měl vypít pokud budu zabírat tento stůl po tento určitý čas”. Často se objebuje pocit viny tvořen tím, že nemáme specifikovaný čas, jak dlouho můžeme zůstat. Pravděpodobně se to stalo většině lidí, kteří kdy pracovali z kaváren, občas vám tato sitace nemusí zdát příjemná, nebo můžete pociťovat nevítanost od zaměstatnců. S takovými pocity lze velmi snadno ztratit koncentraci a poté nedokážeme dokončit práci, nebo utratíme více, než jsme chtěli.

Práce z Coworkingových prostor v Praze

Trend práce v coworkingových prostorách je celosvětový. V roce 2017 zde bylo 14,411 coworkingových prostorů celosvětově a dle předpovědí toto číslo vzroste na 30,000 do roku 2022. 

Je také předpokládáno, že počet lidí využívajících těchto služeb vzroste z na 3,8 miliónu do roku 2020 a na 5,1 miliónu do roku 2022. 

Coworkingy, stejně jako další flexibilní pracovní místa, nabízejí pracovní prostředí, které propraguje inovaci, spolupráci a kreativitu. Ne pouze freelanceřiale také velké společnosti se stále více snaží nabídout možnost práce z coworkingových prostor aby přilákali a uchovali si talentované zaměstanance – i když většina z nich má možnost pracovat z domova nebo z kavárny, tak přesto preferují práci z coworkingových prostor.

V coworkingovém centru, můžete nejenom mít okamžitý kontakt s ostatními lidmi co zde pracují, ale můžete také využít jejich sítě kolegů a přidružených organizací. Toto posiluje tradiční proces vytváření svých sítí a zároveň tento proces dělá mnohem pohodlnějším a snazším.

Zatímco tento obchodní model je velmi zajímavý, nedokáže kompletně uspokojit jeden specifický trh. Spousta lidí co navštivuje pouze jeden coworkingový prostor (s měsíčním předplatným) po určité době začne cítit nudu a frustraci .

Závěr

Shrnuli jsme si pozitivní a negativní aspekty práce z domova, coworkingu nebo kavárny a nyní popíšeme co se snažíme vybudovat v našem Pražském prostoru: Coffice.

Zde se snažíme prolomit tento podvědomý konflikt, jelikož klient u nás platí pouze za tu dobu kterou tu stráví a nemá žádný typ závazku, žádnou potřebu pro předplatné.

Jako kompenzaci za zaplacení této doby, zákazníci dostanou stůl a pohodlnou židli, zásuvku u každého stolua klidné a tiché prostředí na práci a také neustálý tok lidí, kteří dají dni hodnotu navíc, jak už jsme zmiňovali výše. Ušetří spoustu peněz a k tomu všemu.. NEOMEZENÁ KÁVA ZDARMA!!

Kanceláře jsou nuda. Kavárny jsou pěkné. Coworkingové prostory jsou cool. Ale jenom Coffice má všechno.

Chcete se o nás dozvědět více nebo zkusit den zdarma v Coffice?

Vyplňte formulář a dostaňte to hned!

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkedin
Share on Pinterest

Leave a comment